Cofnij

Telefon jak prawdziwy aparat - poradnik Łukasza Ziętka cz.1

Codziennie mamy multum okazji do zrobienia dobrego zdjęcia. Wiadomo, że najlepiej mieć wtedy lustrzankę z całą gamą obiektywów, ale prawda jest taka, że najlepszy aparat to ten, który mamy zawsze przy sobie.
 
Nikt raczej nie chodzi z ciężką torbą sprzętu, za to prawie każdy używa smartfona. A najlepsze z nich mają dziś całkiem niezłe aparaty. Świadomemu użytkownikowi, który wcale nie musi być profesjonalnym fotografem, taki smartfon pozwala zrobić naprawdę imponujące zdjęcia. Bo to nie w sprzęcie tkwi tajemnica. Jeśli mamy dobre oko, wystarczy nam cokolwiek, żeby złapać świetne ujęcie. Technologia to sprawa drugorzędna i wie o tym każdy, kto wyjechał gdzieś z tanim aparatem cyfrowym ;)
 
Ba, nowoczesny telefon w rękach profesjonalisty pozwala też realizować pełnowymiarowe, zawodowe projekty z właściwie dowolnej dziedziny fotografii. Zaczynając od najbardziej oczywistej (z racji mobilności sprzętu), czyli reportażu, przez komercyjne kampanie modowe i reklamowe (realizowane przez największe nazwiska!), kończąc na projektach artystycznych. Które, to warto dodać, są wystawiane i licytowane w galeriach i domach aukcyjnych na tych samych zasadach, co inne dzieła sztuki.
 
Nieważne, czy jesteś amatorem, czy profesjonalistą. Nieważne, czy fotografujesz profesjonalnym sprzętem, czy telefonem. Każdy na końcu pomaga swoim zdjęciom. W fotografii analogowej większości zabiegów dokonywano w ciemni, zaś w fotografii cyfrowej pomaga komputer - jeśli używasz smartfona, potrzebujesz dobrych aplikacji. Oto kilka z nich:
 
Snapseed 

Pobierz: Snapseed
 
Można ją potraktować jako podstawową aplikację do obróbki zdjęć. Pozwala dostosować parametry ekspozycji, kontrast, nasycenie… możliwość selektywnego edytowania „wszystkiego“ pozwala zbliżyć finalny efekt do zdjęcia wykonanego lustrzanką. 
 


Źródło: play.google.com/store/apps/details?id=com.niksoftware.snapseed&hl=pl


VSCO Cam
 

Pobierz: VSCO Cam
 
To bardzo popularna aplikacja pozwalająca w subtelny sposób zapanować nad tonami i nadać szlachetności zdjęciom. Idealna do fotografii ulicznej.


Źródło: play.google.com/store/apps/details?id=com.vsco.cam&hl=pl
 

Image Blender

Pobierz: Image Blender
 
To praktycznie Photoshop w telefonie - pozwala łączyć i montować zdjęcia. Jest bardzo przydatna, kiedy nie potrafimy się zdecydować na wybór najlepszego zdjęcia, bo pozwala np. umieścić najlepsze elementy kilku ujęć w jednym kadrze

 

Źródło: play.google.com/store/apps/details?id=com.techbla.instafusionfree&hl=pl


Big Lens
 

Pobierz: Big Lens
 
To chyba najlepsza aplikacja do osiągnięcia efektu wykonania zdjęcia za pomocą optyki fotograficznej. Doskonale pozwala kontrolować głębie ostrości, dzięki czemu jest idealna do fotografii portretowejŹródło: play.google.com/store/apps/details?id=com.reallusion.biglens&hl=pl
 

Wiadomo, że zdjęcia z telefonu nigdy nie dorównają jakością materiałom zrobionym pełnowymiarową, profesjonalną optyką. Niemniej, dobry smartfon w połączeniu z fajną aplikacją i - przede wszystkim – w rękach kreatywnego fotografa, może stworzyć coś naprawdę dobrego. Bo tak naprawdę najważniejszym narzędziem pozostaje nasze oko.

Brak komentarzy pod artykułem. Skomentuj jako pierwszy!

Skomentuj