Cofnij

Huawei Mate 9 – nowy standard w mobilnej fotografii

3 listopada zaprezentowaliśmy światu najnowszy, a zarazem najmocniejszy smartfon w naszej ofercie – Huawei Mate 9. To urządzenie bezkompromisowe, zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, wyznaczające nowe standardy zarówno w kwestiach wydajności i designu, jak i efektywności energetycznej. O jego szybkości i funkcjach można by napisać kilkanaście artykułów, dzisiaj jednak skupimy się na tym, co często decyduje o wyborze smartfona, czyli na wbudowanym aparacie i jego możliwościach.

Huawei Mate 9 wyposażony jest w drugą, ulepszoną generację chwalonego przez użytkowników aparatu znanego z modelu P9. Podwójny obiektyw ponownie powstał przy współpracy z firmą Leica, uznaną marką aparatów fotograficznych. To, co wyróżnia aparat Mate 9 spośród innych telefonów, to:
 
– dwa obiektywy: kolorowy 12 Mpx F2.2 i monochromatyczny 20 Mpx F2.2,
– zaawansowany algorytm fuzji obrazów,
– OIS – optyczna stabilizacja obrazu,
– funkcja pixel binning, czyli rozświetlanie obrazu w warunkach słabego oświetlenia,
– zaawansowany hybrydowy autofokus 4 w 1,
– hybrydowy podwójny zoom.

Przyjrzymy się, jak funkcjonuje to w praktyce.


Interfejs aparatu

Aplikacja aparatu w Huawei Mate 9 jest bardzo rozbudowana, ale jej układ i logiczne rozmieszczenie wszystkich funkcji pozwala poruszać się po niej bardzo intuicyjnie. Standardowo po prawej znajdziemy przycisk migawki, możliwość nagrania filmu oraz skrót do galerii zdjęć. Po drugiej stronie mamy kilka kolejnych skrótów – przełączanie między aparatem z przodu i z tyłu, ustawienia flasha, dodatkowe filtry oraz 2 tryby stworzone specjalnie dla tego aparatu: małej przysłony i jaskrawych kolorów, który wydobędzie barwy nawet z najbardziej przygaszonych ujęć.


To wszystko powinno zadowolić początkujących amatorów fotografii mobilnej.

Niemniej jednak użytkownicy bardziej zaawansowani również się nie zawiodą – po przesunięciu palcem znajdą bowiem dwa kolejne ekrany opcji przeznaczone specjalnie dla nich. Jedno przesunięcie palcem i otrzymujemy wiele trybów aparatu – od szerokiego zestawu funkcji upiększających, przez panoramę czy skanowanie dokumentu, aż do unikatowej dla telefonów Huawei funkcji malowania światłem. Mało? Zawsze możemy pobrać więcej trybów w zależności od potrzeb. Kolejny ekran przeznaczyliśmy na ogólne ustawienia aparatu: możliwość zmiany rozdzielczości, geotagowanie, śledzenie poszczególnych elementów czy włączenie samowyzwalacza.

Jednak posiadaczom nieco większej wiedzy o fotografii albo po prostu tym, którzy chcą poeksperymentować, największą radość sprawi możliwość manualnego dostosowywania wszystkich parametrów zdjęcia, np. ustawianie ISO, balansu bieli, ostrości czy ekspozycji.Niesamowita jakość zdjęć

Zdjęcia zrobione Huawei Mate 9 zachwycają jakością. Migawka działa błyskawicznie, a uzyskane ujęcia cechują się szczegółowością i naturalnym odwzorowaniem kolorów. Wykorzystanie OIS (optycznej stabilizacji obrazu) redukuje niedoskonałości wywołane drżeniem rąk i umożliwia robienie świetnych fotografii nawet w najgorszych warunkach – zdjęcia z Huawei Mate 9 nigdy nie będą rozmyte!

(fot. Chen Xi – USA)

Dzięki wykorzystaniu większego monochromatycznego sensora 20 Mpx F2.2 w parze z kolorowym sensorem 12 Mpix F2.2 zarówno ujęcia makro bliskich obiektów, jak i szerokie panoramy horyzontów są tak samo ostre i pełne detali.

Cała magia dzieje się za sprawą zaawansowanego algorytmu fuzji obrazów, który nakłada je na siebie i sprawia, że jakość fotografii jest imponująca. Czujnik RGB oddaje wyraźną kolorystykę zdjęcia z charakterystycznym efektem Leica, zaś sensor monochromatyczny rejestruje czarno-białe szczegóły. W połączeniu daje to zdumiewająco dobre rezultaty, które prezentujemy na przykładowych zdjęciach.

(fot. Tao Yongjun – Chiny)

Wykorzystanie optycznej stabilizacji oraz dwóch obiektywów o różnej rozdzielczości pozwoliło na uzyskanie dwukrotnego hybrydowego zoomu o niespotykanej wśród innych smartfonów jakości, nawet przy większych wartościach ogniskowej. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na oryginalne ujęcia z bliska czy też piękne zbliżenia krajobrazów bez obawy, że spowoduje to zniekształcenia czy szumy na zdjęciu.

Kolejny ogromny atut aparatu to możliwość robienia wyraźnych zdjęć przy słabym oświetleniu. By zniwelować spadek jakości obrazu w tych warunkach, po raz pierwszy wykorzystaliśmy podwójny aparat z technologią łączenia pikseli (pixel binning), która w takiej sytuacji podwaja jasność zrobionego zdjęcia bez utraty szczegółów sceny.
 

(fot. AlexanDENG– Chiny)

Największe wrażenie robi jednak efekt bokeh, który można uzyskać w trybie małej przysłony. Miękkie rozmycie wyodrębnia z tła główny motyw fotografii, nie odwracając od niego uwagi niepotrzebnymi szczegółami. Co więcej, dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu aparatu taki efekt możemy uzyskać nawet już po zrobieniu zdjęcia.

Oczywiście nie zapomnieliśmy o entuzjastach zdjęć typu selfie. Przedni aparat Huawei Mate 9 ma szybki autofokus i rozdzielczość 8 Mpix, a także wiele opcji pomagających zrobić szybkie selfie.

Powody do zadowolenia zyskują również miłośnicy nagrywania filmów. Huawei Mate 9 daje im bowiem możliwość nagrywania wideo w pełnej rozdzielczości 4K, a unikalna technologia kompresji uzyskanych materiałów pozwala zachować miejsce w pamięci telefonu. Całość dopełnia optyczna stabilizacja obrazu, która właśnie w przypadku filmów kręconych z ręki przydaje się najbardziej.


(fot. Maria – Wenecja, Massimo Giachetti – Nowy Jork)

Huawei Mate 9 to nie tylko najszybszy dostępny na rynku smartfon z systemem Android. To wynik wszystkich doświadczeń zdobytych przez nas przy tworzeniu telefonów Huawei. Pracując nad P8, a następnie P9 z podwójnym obiektywem Leica, znacząco rozwinęliśmy możliwość wykorzystania sprzętu do robienia świetnych, profesjonalnych zdjęć. Przy projektowaniu Mate 9 poszliśmy jednak o krok dalej – to już nie ewolucja, to zupełnie nowy standard profesjonalnej fotografii wśród smartfonów!

Huawei Mate 9 jest już dostępny w sprzedaży u wybranych partnerów, zapoznaj się z aktualną ofertą: http://consumer.huawei.com/pl/mobile-phones/index.htm

Strona produktu i pełna specyfikacja techniczna: http://consumer.huawei.com/pl/mobile-phones/mate9/index.htm

Strzał w dziesiątkę

Jeśli jesteś: wyrafinowanym gadżeciarzem, fanem dużych wyświetlaczy i nieograniczonego pola widzenia, wymagającym użytkownikiem, dla którego istotą jest płynności ruchów...

Przeczytaj