Cofnij

Aplikacja Huawei Facing Emotions pomaga „zobaczyć” emocje

Huawei Facing Emotions to aplikacja, która pomaga osobie niedowidzącej lub niewidomej rozpoznać emocje swojego rozmówcy. Aplikacja wykorzystuje potężne obiektywy fotograficzne i system sztucznej inteligencji smartfona Huawei Mate20 Pro. Facing Emotions to najnowszy projekt Huawei, który przesuwa granicę wykorzystania innowacyjnych technologii i wspiera osoby, które nie mogą odbierać świata wszystkimi zmysłami.


Aplikacja Facing Emotions sprawia, że smartfon skanuje twarz człowieka, z którym osoba niewidoma lub niedowidząca rozmawia, następnie identyfikuje jego emocje i przekłada na charakterystyczny dźwięk. Aplikacja jest dostępna w Huawei AppGallery oraz Google Play i działa wyłącznie na smartfonie Huawei Mate20 Pro, który wyposażony jest w podwójny chipset obsługujący sztuczną inteligencję.

Jak dokładnie działa Facing Emotions?

Aplikacja Facing Emotions sprawia, że obiektyw znajdujący się na tylnej ściance smartfona skanuje twarz człowieka, z którym rozmawia osoba niewidoma i identyfikuje mimikę jego twarzy. Sztuczna inteligencja wbudowana w procesor Kirin 980 w smartfonie Mate20 Pro przetwarza zidentyfikowane emocje na określony dźwięk słyszalny w telefonie (lub w słuchawce, którą nosi osoba niewidoma). Odbywa się to w czasie rzeczywistym i w trybie offline – czyli bez konieczności łączenia z siecią. Aplikacja rozpoznaje 7 uniwersalnych emocji: zdziwienie, smutek, radość, strach, niesmak, pogardę i złość. Każda emocja ma przypisany własny, charakterystyczny dźwięk.


Projekt otwiera nowe możliwości

– Facing Emotions to projekt, dzięki któremu chcemy przesunąć granicę wykorzystania telefonów w codziennym życiu. Wykorzystujemy innowacyjną technologię sztucznej inteligencji drzemiącą w procesorze mobilnym Kirin 980 i tworzymy aplikację, która osobom z dysfunkcją wzroku pozwala doświadczyć nowych emocji. Dzieję się to dzięki kreatywnej pracy wielu ludzi z różnych dziedzin, m. in. muzyków, designerów, a także dzięki ogromnemu wsparciu osób niewidomych i Polskiego Związku Niewidomych – mówi Dorota Haller, dyrektor marketingu, komunikacji i digitalu w Huawei Consumer Business Group Polska.

Świetny pomysł i wyjątkowa współpraca

Aplikacja Facing Emotions powstała przy wsparciu społeczności osób niewidomych i organizacji pozarządowej - przy jej opracowaniu Huawei nawiązał współpracę z Polskim Związkiem Niewidomych. Kluczową rolę odegrała grupa niewidomych testerów, którzy byli zaangażowani w najważniejsze etapy tworzenia aplikacji. W ramach współpracy przeprowadzono wywiady z przedstawicielami społeczności osób niewidomych na temat ich potrzeb i w oparciu o te spostrzeżenia opracowano rozwiązania, które były następnie przez te osoby testowane.


Ludzkie emocje na język dźwięków przełożył niewidomy kompozytor Tomasz Bilecki, twórca Niewidzialnej Wystawy, wyjątkowej interaktywnej podróży w niewidzialny świat. Aby uchwycić każdą z siedmiu podstawowych ludzkich emocji, dźwięki musiały być krótkie, proste i nieinwazyjne dla użytkownika oraz dla jego otoczenia. Unikalne spojrzenie kompozytora na naturę dźwięku pozwoliło mu przekazać emocje innym osobom niewidzącym. W kolejnym kroku próbki dźwięku były testowane przez zespół niewidomych konsultantów, którzy oceniali ich przydatność w codziennym życiu. – Dźwięki, które chciałem stworzyć, musiały być specyficzne dla każdej emocji, nie mogły natomiast odwracać uwagi użytkowników od samej rozmowy – mówi Tomasz Bilecki, kompozytor.

Holder dla łatwego korzystania

Podczas tworzenia aplikacji okazało się, że osobom niewidzącym potrzebne jest, poza aplikacją, urządzenie umożliwiające korzystanie z niej w łatwy i jak najmniej absorbujący sposób. W odpowiedzi na to, wielokrotnie nagradzany projektant Janek Kochański zaprojektował specjalny uchwyt na smartfon Mate20 Pro – holder, który można wydrukować na drukarce 3D. – Dla mnie jako projektanta najważniejsza jest przede wszystkim funkcjonalność przedmiotu, a jego forma jest pochodną tej potrzeby. Najpierw muszą być spełnione wymagania użytkowe, dopiero wtedy można zadbać o walory estetyczne i wizualne. Telefon, dla którego przeznaczony jest uchwyt, Huawei Mate20 Pro, jest bardzo nowoczesny i stylowy. Tak samo jest w przypadku holdera – mówi designer, Janek Kochański. Holdery te są dostępne dla każdego chętnego - można zamówić ich wydruk i dostawę na stronie https://www.shapeways.com. Pewna ilość holderów będzie też dostępna bezpłatnie dzięki organizacji partnerującej projekt Facing Emotions w Polsce.


By dowiedzieć się więcej o projekcie Facing Emotions, odwiedź naszą stronę: https://consumer.huawei.com/pl/phones/mate20-pro/facingemotions  

i zobacz niezwykły spot, który opowiada trzy wyjątkowe historie: 

Brak komentarzy pod artykułem. Skomentuj jako pierwszy!

Skomentuj