Cofnij

PERFEKCYJNY PORTRET: EMOCJE NA BOISKU

W poprzednich epizodach serii „Perfekcyjny Portret” mogliśmy dowiedzieć się, jak wygląda cały proces pracy fotografa na planie sesji zdjęciowej. Wiemy dzięki temu, że dobre zdjęcie to nie tylko warsztat, czy umiejętność operowania światłem, ale przede wszystkim emocje, jakie fotograf potrafi wydobyć od osoby po drugiej stronie obiektywu. W ten sposób poznaliśmy różne twarze Roberta Lewandowskiego, historie, które ukształtowały jego charakter – ten na boisku i poza nim

PODWÓJNY OBIEKTYW – PROFESJONALNY EFEKT

Marta Wojtal, która stworzyła 10 wyjątkowych portretów Roberta Lewandowskiego telefonem HUAWEI P10 uważa, że obecny poziom fotografii mobilnej zmienił również jej dotychczasowe przyzwyczajenia i zachowania.

W życiu prywatnym zdjęcia robię w zasadzie już tylko telefonem, a nie lustrzanką. Mam go zawsze pod ręką, mogę reagować na to, co dzieje się wokół mnie i szukać idealnego ujęcia. Tak naprawdę w tym momencie nie ogranicza nas technologia, a jedyne wyobraźnia i umiejętność operowania światłem – podkreśla Wojtal.

HUAWEI P10 umożliwia zapisywanie zdjęć w formacie RAW do dalszej obróbki komputerowej. Opracowany z marką Leica podwójny obiektyw daje dodatkowo jakość umożliwiającą wydruku zdjęcia w dużym formacie.

W przypadku zdjęcia portretowego świetną funkcją jest detekcja twarzy 3D – sprzęt skupia się na pierwszym planie, czyli twarzy, a reszta przechodzi w miękką głębię ostrości. To daje nam możliwość wykonywania naprawdę artystycznych portretów – dodaje.

ŚWIATŁO – KLUCZ DO SUKCESU

W środowisku profesjonalnych fotografów podkreśla się rolę światła w procesie tworzenia zdjęć najwyższej jakości. W trakcie sesji z Robertem Lewandowskim ograniczyliśmy się jedynie do światła stałego w postaci lampy ring wartą kilkaset złotych, żeby pokazać, jak w warunkach domowych możemy uzyskiwać naprawdę zadowalające efekty.

Światło to moim zdaniem jeden z kluczowych elementów dla udanego zdjęcia, i nie chodzi mi o jego jakość, czy ilość, bo to zależne jest od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. W trakcie sesji miałam do dyspozycji jeden kierunek stałego i miękkiego światła, jaki dał mi ring, plus światło, które stało jako scenografia. To dało mi już naprawdę fajny efekt, a dzięki temu, że większość zdjęć robiłam w formacie RAW, w późniejszym procesie obróbki mogłam pobawić się wyciąganiem cieni, detali, przygaszać i wydobywać światło ze zdjęcia. 

Samą postprodukcję zdjęć portretowych wykonywałam w programie Lightroom, który również dostępny jest dla użytkowników domowych – podkreśla Marta Wojta

EMOCJE NA BOISKU

Mecze o najwyższą stawkę, spektakularne zwycięstwa i gorzkie porażki. Futbol na najwyższym, światowym poziomie to dawka prawdziwych, często ekstremalnych emocji. Jak z tak wysokim poziomem adrenaliny, stresu, ale i nagłym przypływem endorfin radzi sobie jeden z najlepszych piłkarzy na świecie – Robert Lewandowski? W kolejnej serii „Perfekcyjnych Portretów” Robert opowiada o roli pewności siebie (zobacz film PEWNOŚĆ SIEBIE) i o tym jak reaguje na często kontrowersyjne i niezrozumiałe decyzje sędziego (zobacz film ZŁOŚĆ). W najnowszym epizodzie tego cyklu podkreśla wagę tego, by będąc na boisku nigdy nie tracić nadziei na końcowe zwycięstwo.

 

  • Jurek Sobolewski

    P10 Zdjęcia robi super. Szkoda tylko że nie można 4K zmontować w żadnym programem do montażu np.sony Vegas ,jedynie można pooglądać kawałki filmu osobno . Może byście coś pod tym kontem coś zrobili . Pozdrawiam.

Strzał w dziesiątkę

Jeśli jesteś: wyrafinowanym gadżeciarzem, fanem dużych wyświetlaczy i nieograniczonego pola widzenia, wymagającym użytkownikiem, dla którego istotą jest płynności ruchów...

Przeczytaj