Cofnij

Kreatywność w 5 krokach - sposoby na wymuszoną perspektywę

Chcesz się stać Davidem Copperfieldem fotografii? Wykorzystaj technikę wymuszonej perspektywy, dzięki której Twoje zdjęcia wywołają efekt „wow”! O co tak naprawdę chodzi? Jest to zabieg, który sprawia, że nic nie wydaje się takim jakim jest w rzeczywistości. Przeczytaj porady, dzięki którym wymuszona perspektywa na Twoich zdjęciach robionych smartfonem będzie wyglądać jeszcze zabawniej! 

Klasyka gatunku

Obiekt, który najczęściej jest przedstawiany na zdjęciu z wymuszoną perspektywą, to oczywiście Krzywa Wieża w Pizie. Aż się prosi, żeby się o nią oprzeć! A może by tak spróbować czegoś innego? Chcesz pokazać to dzieło architektury w nieco skrzywionym zwierciadle?

1. „Wsadź” je w wafelek do lodów
2. Spróbuj też z rozpiętym plecakiem. 
3. Zrób kilka ujęć, żeby być zadowolonym z uzyskanego efektu. 

Pamiętaj - Aparat w Mate 10 Pro ma optyczną stabilizację obrazu, więc Twoje zdjęcia nie będą poruszone, choć poruszać będą na pewno ☺. 

Hobbit vs Czarodziej

 Tym, co sprawia, że na zdjęciu pojawia się zjawisko złudzenia optycznego, jest duża różnica odległości pomiędzy przedmiotami lub osobami. W fotografii efektowej (czyli takiej, która zawiera m.in technikę wymuszonej perspektywy) warto czasem poczekać, aż jeden obiekt zmieni położenie i przeniesie się w inne miejsce. Tak jest na przykład z księżycem lub słońcem. Z ludźmi jest nieco prościej: „Przesuń się trochę bardziej w prawo, teraz w lewo, kucnij, wyciągnij rękę, etc…” Można manewrować bez końca, byleby uchwycić doskonały moment i uwiecznić go na zdjęciu. Tu liczy się cierpliwość nie tylko u fotografa…  

Pod przykrywką 

 Źródłem inspiracji do zdjęć wykorzystujących efekt iluzji, nie musi być jedynie krajobraz. Czasem wystarczy spojrzeć na to, co się ma akurat pod ręką:

1. Zasłoń twarz okładką magazynu z twarzą topmodelki.
2. Spróbuj też z okładką płyty ulubionego artysty lub książką z portretem ulubionego autora.

Pamiętaj - Im więcej detali harmonizuje ze sobą, tym lepszy będzie klimat stworzonego kadru. Dzięki podwójnemu aparatowi Leica w HUAWEI Mate 10 Pro, który wydobywa głębię kolorów i uwiecznia każdy szczegół, tak skomponowany portret wywoła furorę! 

Wzloty i upadki Upadając bardzo nisko lub mierząc bardzo wysoko nadasz zrobionemu zdjęciu zupełnie nową jakość. Jak to zrobić? Stań na głowie w trawie i stwórz ekstrawagancką fryzurę z zieloną grzywką. Chcesz trochę podkolorować swoje wakacyjne wyczyny? Zrób zdjęcie z perspektywy płyty chodnikowej. Wszyscy będą pod wrażeniem Twojej ekstremalnej wspinaczki!

 

Przygotowanie, precyzja, pomysł


Gdy zamierzasz zrobić zdjęcie z wykorzystaniem wymuszonej perspektywy i oszukać ludzkie oko, to przede wszystkim spróbuj wyeliminować kilka podstawowych błędów.

1. Działaj bez pośpiechu. 
2. Dobrze się przygotuj. 
3. Miej oryginalną wizję. 

Jeśli zastosujesz się do tych trzech zasad, Twoje zdjęcia na pewno zachwycą swoim artyzmem!