Cofnij

Sesja 5/5, czyli Team Huawei w oczach fotografów

Profesjonalny fotograf z trojgiem oczu

Czy można udowodnić tezę, że profesjonalna fotografia to nie tylko taka, która powstaje przy użyciu aparatu typu lustrzanka lub analogowego? Czy ciężkie obiektywy, mnóstwo akcesoriów, kabli, przejściówek, a do tego mnogość przycisków -  to właśnie niezastąpiony must have w czasach, gdy tak naprawdę liczy się niezmarnowanie szansy na szybkie uchwycenie wyjątkowych momentów, scenerii lub najważniejszych chwil z naszego życia?
Najlepiej jest potwierdzić tę tezę przechodząc do praktyki. Dlatego powstała niezwykła sesja zdjęciowa wykonana jedynie smartfonem Huawei P20 Pro.
Do tego wyjątkowego projektu Huawei zaprosił 5 fotografów i 6 członków Team Huawei. Wszyscy w jednym czasie i w jednym miejscu uczestniczyli w tworzeniu zdjęć, które ukażą się w miesięczniku Glamour.  
Kim są fotografowie, którzy postanowili wziąć udział w innowacyjnym projekcie zrobienia sesji zdjęciowej za pomocą tylko i wyłącznie smartfonów Huawei P20 Pro?
Choć fotografowie mieli do dyspozycji ten sam sprzęt, te same scenerie i tych samych modeli, to ta sesja była wyzwaniem pod wieloma względami. "Była to sesja plenerowa, więc największym wyzwaniem była pogoda. Aura niestety nie dopisała, jednakże dzięki niej powstał swój niepowtarzalny deszczowy klimat. Znalezienie dobrej lokalizacji mając pod uwagę deszcz również było dość problematyczne. Choć te dwa aspekty w połączeniu ze sobą dały bardzo dobry efekt." - powiedział Błażej Jeliński. Oczywiście nie tylko aura determinuje charakter robionych zdjęć. To także relacja z ludźmi na planie zdjęciowym jest wyznacznikiem tego, czy zdjęcia będą miały dobry klimat. "Największym wyzwaniem były nowe miejsce i nowi ludzie z którymi trzeba było zbudować relacje, żeby namówić do niekonwencjonalnych zdjęć"- mówił Michał Wesołek.Na głównym planie

Fotografia mobilna nie ogranicza. "Każdy z nas ma dziś w kieszeni smartfona z aparatem, co sprawia, że w każdej chwili możemy zacząć fotografować, uwieczniając chwile i wydarzenia, które każdego dnia mają miejsce dookoła nas." - podkreślił Cezary Dziadurski. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że to nie tylko sam smartfon robi zdjęcia. "Wychodzę z założenia, że to człowiek robi zdjęcie, nie aparat.  Jeśli ktoś, jak to się mówi, patrzy kadrami, przygotowuje zdjęcie w głowie, jest świadomy tego co robi." , to nie ma znaczenia, czy ma akurat w ręku aparat, czy smartfona z dobrymi parametrami." - stwierdził Mirosław Górski i nie sposób się z tym nie zgodzić. Poza okiem i szkiełkiem, ważne są także parametry sprzętu i obróbka. Możliwość dopasowania trybu do scenerii lub panujących warunków. W trakcie sesji dla Glamour fotografowie wykorzystali profesjonalną stronę potrójnego aparatu w Huawei P20 Pro.

Jakie funkcje i ustawienia najbardziej się przydały podczas sesji?
Hybrydowy zoom, dzięki któremu zdjęcia z przybliżeniem nie tracą na jakość, detale są wyraźne, tryb portretowy, tryb Pro i format zdjęć RAW, i inteligente dopasowanie oświetlenia do panujących warunków.Przed obiektywem Huawei P20 Pro

W takim razie, co jest kolejnym czynnikiem, który dopełnia kadr i czyni go perfekcyjnym? Ludzie przed obiektywem. W trakcie sesji Team Huawei miał niełatwe zadanie. Choć członkowie nie konkurowali ze sobą, to każdy dawał z siebie wszystko, by ich kadr był wyjątkowy. "Jako #TeamHuwei bardzo sobie pomagamy i jednocześnie świetnie się bawimy!" - powiedział Jakub Kosel, a Marta Wierzbicka dodała, że w takcie sesji świetnie jej się pracowało z fotografami, choć każdy miał inną koncepcję. Czasem bardzo wymagającą i wydawałoby się, że nierealną.  Tu istotną rolę pełniły dobre relacje panujące na planie. Wzajemne inspirowanie się, przedstawienie własnych wizji i wiele, momentami szalonych, pomysłów z pewnością uczyniły tę sesję wyjątkową dla obydwu stron.
Dlaczego fotografia mobilna zaczyna górować nad tą tradycyjną?

Ponieważ żyjemy tu i teraz. Pokazujemy teraźniejszość na naszych kontach społecznościowych. Dzielimy się chwilami w czasie rzeczywistym. Zależy nam, by jak najszybciej je pokazać. Dlatego podręczność aparatu w smartfonie niejednokrotnie przemawia za tym, że fotografia mobilna ma swoje zalety. I to nie tylko z amatorskiej strony. Wielcy fotografowie, np. Anne Leibovitz lub Damon Winter za swoje prace i reportaże wykonywane za pomocą smartfonów zostali nagrodzeni najbardziej prestiżowymi nagrodami.
Wyciągnij smartfon z kieszeni i... what next?

Nie ma złych pomysłów na zdjęcie  i swoją kreatywność należy wykorzystywać w każdej chwili, gdy tylko okoliczności, momenty są natchnieniem. Może się okazać, że jedno Twoje zdjęcie jest warte  10.000 euro! Jak się o tym przekonać? Weź udział w prestiżowym konkursie Next-Image Award organizowanym przez Huawei i National Geographic. Wiele kategorii, więc pole do popisu masz bardzo szerokie.  Gdzie szukać inspiracji? Błażej Jeliński dał uniwersalną radę:
"Szukajcie kadrów wszędzie. Opuszczone kamienice, leśne ścieżki, kałuże, wielopoziomowe parkingi - w każdym miejscu można zrobić świetną, niepowtarzalną fotkę. Oczy szeroko otwarte, telefon w ręce i do dzieła!"

  • Zapisany do testów
    MagikBubu

    No i proszę nawet profesjonalny fotograf robi zdjęcia Hawuei