Cofnij

#AddictedToYou – A Ty wyobrażasz sobie życie bez smartfona?


Co jest pierwszą rzeczą, którą robisz zaraz po przebudzeniu? Czy jeśli zapomnisz telefonu z domu, to wracasz po niego przez pół miasta? A może zrezygnujesz ze spotkania z przyjaciółmi na rzecz spędzenia wieczoru z telefonem? A jak na takie pytania odpowiadają Polacy?

Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w badaniu Smart(fonowe) relacje, zrealizowanym przez IPSOS na zlecenie Huawei.


Dzień dobry ze smartfonem

Jeżeli tuż po otwarciu oczu sięgasz po smartfona, by przeczytać otrzymane wiadomości, sprawdzić wydarzenia na świecie z ostatnich kilku godzin, prześledzić, co się wydarzyło u znajomych…, to jesteś w większości Polaków. Ponad połowa rodaków deklaruje, że ze smartfonem w ręce zaczynają dzień. A jak prawie dwie trzecie Polaków kończy dzień? Przede wszystkim nadrabiając odczytywanie służbowych maili, odpisując swoim przyjaciołom i przeglądając profile ulubionych użytkowników.

Czy wiesz, że:
74% respondentów kładzie smartfona w pobliżu łóżka
11% śpi razem ze smartfonem, np. trzymając go pod poduszką
5% zostawia smartfona w innym pomieszczeniu niż sypialnia
Codzienna więź z telefonem

Zdarzyło Ci się zapomnieć smartfona, gdy w pośpiechu wychodziłeś z domu? No właśnie… to pewnie doskonale znasz to uczucie spowodowane brakiem telefonu, które dręczy i napawa lekkim niepokojem. Jako, że smartfon to nie tylko urządzenie przeznaczone do rozrywki, ale niejednokrotnie narzędzie pracy, to zupełnie naturalne jest, że chcesz po niego wrócić. 43% ankietowanych zaryzykuje spóźnienie do pracy, by po smartfona wrócić ;) Aż 95% ankietowanych stwierdziło, że nie rusza się bez swojego sprzętu z domu, a ponad połowa dodała, że zabiera go ze sobą nawet wychodząc wyrzucić śmieci czy wyjąć listy ze skrzynki.Smartfony, wszędzie smartfony

Mnogość aplikacji i ułatwiaczy życia w smartfonie sprawia, że nasze mobilne centrum zarządzania światem mamy cały czas przy sobie i wykorzystujemy jego możliwości do cna. A do czego najczęściej używamy smartfonów?

88% wysyłania wiadomości poprzez komunikatory
84% robienie zdjęć smartfonem
74% korzystanie z kanałów social media

To sprawia, że w ciągu nie rozstajemy się ze smartfonem nawet przez 13 godzin - przyznało się do tego aż ponad 50% ankietowanych. To aż tak nie zaskakuje, jak fakt, że z telefonem w ręce chodzimy także w domu. Nie wliczając porannych i wieczornych smartfonowych rytuałów, 51% osób biorących udział w sondażu zabiera ze sobą telefon do kuchni, 32% rodziców (osoby posiadające dzieci poniżej 12 roku życia) bierze go do pokoju dziecięcego i tyle samo osób spędza czas ze smartfonem w toalecie…Smartfon vs ludzie

Czy są takie rzeczy, które poświęciłbyś, gdyby stawką było korzystanie ze smartfona?
Aż 67% osób biorących udział w sondzie przyznało, że prędzej zrezygnowaliby z oglądania telewizji niż z korzystania z komórki. Nie mniej zaskakuje wyznanie 72% ankietowanych, że mniejszym poświęceniem byłoby odstawienie słodyczy, niż smartfonowy detoks.
A co w takim razie z odpowiedzią na pytanie: smartfon czy życie w realu? W badaniu Smart(fonowe) relacje wykonanym przez Ipsos dla Huawei, wszelkie wyniki bardzo jednoznacznie wskazują na to, że smartfon staje się sprawą drugorzędną, gdy na szali priorytetów stawiamy nasz kontakt bezpośredni z tymi, którzy są dla nas ważni. 77% osób woli zrezygnować z używania smartfona, niż z utrzymywania relacji intymnych z partnerem na 6 miesięcy. Także dla dzieci i przyjaciół potrafimy bez wahania odłożyć telefon na bok. 

Czy w takim w pojedynku „smartfon vs ludzie” ten pierwszy jest przegranym? Zdecydowanie nie. W obecnym świecie, to smartfon najczęściej jest łącznikiem pomiędzy ludźmi, którzy wiele dla siebie znaczą. Jest skrzynką kontaktową przechowującą wyznania miłości i zdjęcia pełne uczuć. Czy już wiesz w takim razie jak to jest być #AddictedToYou? Brak komentarzy pod artykułem. Skomentuj jako pierwszy!

Skomentuj