Cofnij

Sound of light, czyli koncert na symfonię i AI

Czy zorza polarna może brzmieć dźwiękami symfonii? Może, a nawet już zabrzmiała – 28 listopada w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein. Ten wyjątkowy koncert jest efektem niezwykłej współpracy artystów oraz sztucznej inteligencji w ramach projektu Huawei „Sound of Light”. Dzięki niemu technologia łączy się ze światem sztuki i pomaga przekraczać granice artystycznego wyrazu.


Inspiracją dla twórców świetlnego projektu stała się zorza polarna, sfilmowana w Norwegii w pobliżu miasta Tromsø przez uznanego fotografa Kjetila Skoglia. Artyści podjęli wyzwanie stworzenia spektaklu, który zjawisko świetlne jakim jest zorza przedstawia w formie muzyki. Z kolei inżynierowie Huawei stworzyli dedykowany projektowi „Sound of Light” system sztucznej inteligencji, bazujący na AI (ang. Artificial Intelligence - sztucznej inteligencji) wbudowanej w procesor smartfona Mate20 Pro. System z powodzeniem analizuje właściwości niesamowitego światła zorzy polarnej i interpretuje jej dynamikę, by w efekcie wyrazić ją dźwiękiem.


Muzycy łączą siły z AI

Przetłumaczenie języka światła na język muzyki jest wyzwaniem, którego podjął się Mark Sayfritz, światowej sławy kompozytor i producent muzyczny. – Zastosowanie sztucznej inteligencji w mojej muzyce otworzyło zupełnie nowe możliwości twórcze. Wprowadziłem materiał filmowy z nagraniem zorzy polarnej do oprogramowania, które przeanalizowało takie elementy jak kolor, rozmiar, kształt i prędkość. Następnie wygenerowałem wariacje muzycznych fraz, w oparciu o to, co było widać na nagraniu wideo. AI rozpoznała poszczególne ujęcia zorzy i modulowała dźwięki tak, aby odzwierciedlały jej intensywność w kompozycji – powiedział kompozytor. Symfonię z udziałem sztucznej inteligencji zagrała Synchron Stage Orchestra pod batutą Jamesa Shearmana. To on, jeden z najlepszych na świecie dyrygentów i kompozytorów, stworzył scenariusz widowiska „Sound of Light”.


AI przesuwa granice sztuki

Realizacja symfonii połączonej ze spektaklem wizualnym wymagała intensywnego przetwarzania danych w czasie rzeczywistym i wykorzystania komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Dla inżynierów Huawei nie ma rzeczy niemożliwych, przekształcili więc Huawei Mate20 Pro – pierwszy na świecie smartfon z podwójnym chipsetem obsługującym sztuczną inteligencję – w komputer koordynujący ten niesamowity spektakl. Podczas występu na żywo, przekonwertowane dane były przekazywane za pośrednictwem smartfona do syntezatorów. – Sztuczna inteligencja od dawna jest priorytetem w działaniach badawczo-rozwojowych Huawei. AI pozwala nam przekroczyć nasze ograniczenia, umożliwia osiąganie tego, co kiedyś wydawało się być poza naszym zasięgiem. Brzmienie światła dokładnie oddaje ten pomysł – powiedział Peter Gauden, Global Senior Product Marketing Manager, Huawei CBG. Nic dziwnego, że listopadowy koncert w słynnej Musikverein cieszył się ogromnym zainteresowaniem. „Sound of Light” to projekt, który inspiruje do twórczych poszukiwań, przekraczania możliwości artystycznego wyrazu i odkrywania zupełnie nowych obszarów sztuki.


Brak komentarzy pod artykułem. Skomentuj jako pierwszy!

Skomentuj