Cofnij

5 tricków fotograficznych z Huawei P20 Pro

Aby zrobić dobre zdjęcie, wcale nie musimy być profesjonalistami. Wystarczy kilka dobrych sztuczek, trochę wyobraźni, chęci do pracy i dobry sprzęt. Cezary Dziadurski, Adam Jędrysik i Tomek Gola zdradzili Wam parę fotograficznych tricków, które pomogą Wam w postawieniu pierwszych kroków na drodze fotografii mobilnej.

Trick 1. - Wykorzystanie funkcji zoom w Huawei P20 Pro w fotografii mobilnej

[Cezary Dziadurski] Zoom oferowany przez smartfona Huawei P20 Pro można wykorzystywać na wiele kreatywnych sposobów. Sprawdzi się zarówno w celu przybliżenia obrazu, jak i złączenia planów fotografii. W swoim nowym modelu Huawei zastosował potrójny aparat, wyposażony w funkcję powiększania obrazu nawet pięciokrotnie. Pozwala to na wykonywanie zdjęć w sposób niemożliwy do tej pory dla aparatów ze zmiennogniskowym obiektywem, najczęściej o dużym powiększeniu. Kreatywne wykorzystywanie tej funkcji pozwoli na otrzymanie bardzo ciekawych rezultatów. Od prostego przybliżenia, zmieniającego całe zdjęcie ze zdjęcia krajobrazowego w minimalistyczne, po zdjęcie, na którym odległość między kolejnymi planami zmniejsza się. Nadaje to obrazowi efekt spłaszczenia, przydatny przy fotografii miejskiej i portretowej.Trick 2. - Jak szybko i sprawnie zrobić zdjęcie?

Okazuje się, że odnalezienie idealnego kadru, to nie wszystko w fotografii mobilnej. Równie ważne jest to, aby zdjęcie było proste i wyraźne. Mogą nam w tym pomóc linie siatki. „Dzięki nim łatwiej utrzymać poziom podczas kadrowania. Siatka prezentuje najważniejsze punkty w kadrze, według zasady trójpodziału. Po ustawieniu kadru, warto na ekranie nacisnąć miejsce, które według nas jest głównym elementem zdjęcia. Aparat wyostrzy ten fragment oraz ustawi prawidłowo ekspozycję” - tłumaczy Tomasz Gola. Fotograf zwraca również uwagę na korzystne rozmiary telefonu, korzystanie z przycisku głośności i możliwości robienia zdjęć pod wodą. Zobaczcie sami!Trick 3. - Jak zrobić dobre zdjęcie nocą?

[Adam Jędrysik] Poza całą gamą standardowych trybów fotografowania, w których Huawei P20 Pro oferuje niespotykaną na rynku jakość, pojawiło się w tym modelu również coś, co zupełnie zmienia zasady gry na rynku fotografii. Elementem, który dotychczas kreślił wyraźne granice pomiędzy zabawkowymi aparatami, a poważniejszymi konstrukcjami była możliwość fotografowania w gorszych warunkach oświetleniowych. Do dziś! Po kilku klatkach wykonywanych P20 Pro mogę powiedzieć jedno - game changer. Dzięki zastosowaniu trzech stabilizowanych obiektywów P20Pro w trybie nocnym jest w stanie zaoferować nam kilkusekundową ekspozycję i brak poruszenia na zdjęciu. Tak - to oznacza, że przy w miarę stabilnym uchwycie możemy zrobić ostre zdjęcie z ręki, w dodatku po ciemku i bez lampy. Przez kilka sekund naświetlania Huawei wykonuje nie jedno, a kilka zdjęć, które następnie składa tak, by widoczne były detale w cieniach oraz najjaśniejszych punktach obrazu. P20 Pro robi to arcysprawnie. Działanie nocnego trybu testowałem w norweskim Trosmo, gdzie z racji nocy polarnej panował wieczorny półmrok. Następnymi miejscami był pełny świateł Neapol, ruchliwy Londyn i pokój oświetlony światłem latarni przebijającym się przez rolety. W tym ostatnim miejscu szok był ogromny - oko widziało niewiele, jednak P20 Pro zarejestrował zdjęcie pełne detali i widocznych faktur. Tego nie da się zrobić „normalnym”aparatem bez statywu.

Trick 4. - Efekt rozmycia

Poza trybem nocnym w P20 Pro znajdziemy tryb rozmywania ruchomych elementów, np. płynącej wody, ruchu ulicznego. W tym przypadku jednak jest potrzebny statyw, gdyż aparat rozmywa wszystko, co ruchome i każde najmniejsze drgnięcie spowoduje brak ostrości w fotografii. Łącząc te dwie możliwości wraz z dostępnym trybem manualnym i zapisem RAW otrzymujemy od Huawei potężne narzędzie do robienia zdjęć. Zatem statywy w dłoń i do dzieła! Czego szukać za pierwszym razem? Najbardziej efektowne podczas wstępnych przygód z długimi czasami naświetlania jest rozmycie świateł przejeżdzających samochodów. Stwarza to smugi pełne kolorów. Warto wtedy stanąć nad autostradą, postawić smartfona na statywie i użyć długiego naświetlania lub trybu malowania światłem. Idealna porą na to jest czas, kiedy zajdzie słońce, a niebo jest jeszcze granatowe. Podobnie atrakcyjnie wygląda rozmyta na gładką taflę woda w morzu, czy poruszający się po mieście ludzie. Możliwości jest ogrom. Najważniejsza jest wyobraźnia i statyw. Jeśli mamy powyższe to P20 Pro umożliwi realizację wszelkich pomysłów.Trick 5. - Na co zwrócić uwagę podczas robienia zdjęć portretowych?

W jaki sposób zrobić telefonem korzystne zdjęcie portretowe? Często zdarza się, że fotografowana osoba mruży oczy lub marszczy twarz z powodu oślepiającego ją słońca. Przez złe ustawienie modela, większość zdjęć jest od razu skazana na porażkę. Warto również zwrócić uwagę na odległość samego fotografa od portretowanej osoby. Jeśli zdjęcie zostanie wykonane zbyt blisko, zniekształcimy rysy naszego modela. Dlatego warto zobaczyć filmik Tomka Goli, który łatwo i szybko pokaże Wam, jak zrobić profesjonalne zdjęcia portretowe telefonem Huawei P20 Pro.Jeśli szukacie więcej inspiracji, warto zajrzeć do pierwszej części porad fotografów oraz do naszej galerii konkursowej. Pamiętajcie - praktyka czyni mistrza. A jak twierdzi Tomek Gola „Każdy zawodowiec jak i amator może stać się autorem zdjęć wydrukowanych w magazynie National Geographic”. Zatem do dzieła!
  • Zapisany do testów
    bodzenka

    Aj aj cudenko technologii marzenie wielu internautów moje zapewne tez... Jest niesamowity jego precenzja delikatności i umiejętności oniesmiela każdego...