Cofnij

Filmowanie z Huawei P8 – jak się przygotować

Kiedy oglądacie jakiś film, a nie jest to film z efektami 3D, animacjami ani fajerwerkami – rzadko zastanawiacie się, jak powstały ujęcia. Bo nieważne jak, ważne co. W filmie liczy się efekt końcowy. Jeśli macie w planach stworzenie filmu za pomocą smartfona, to możecie oczywiście użyć samego telefonu, ale pamiętajcie, że choć Huawei P8 posiada funkcję optycznej stabilizacji obrazu, podczas sceny pościgu za aktorem warto wspomóc się gadżetami jeszcze bardziej zwiększającymi stabilność;)

W zależności od tego, czy chcecie kręcić ujęcie statyczne, płynne, czy tak zwane „z ręki” (jeszcze niedawno uważane za niechlujne, dzisiaj bardzo lubiane, nadające ujęciom „dokumentalnego charakteru” i autentyczności), warto zastanowić się nad akcesoriami, które sprawią, że Wasz P8 stanie się bardziej poręczny. Oto lista kilku podstawowych rzeczy, które mogą ułatwić Wam pracę z telefonem Huawei podczas kręcenia filmów i jednocześnie zmienić na lepsze jakość Waszych zdjęć.

  1. Mocowanie

Po pierwsze pamiętajmy o porządnym unieruchomieniu. Potrzebne więc będzie uniwersalne mocowanie do telefonu. Na polskim rynku najczęściej spotykane są samozaciskające się klamry, z gwintem mocowanym do statywu (ilustracja: http://bit.ly/1RinvgI).
 
Ale są bardziej precyzyjne i stabilne mocowania, jak choćby Shoulderpod-s1. Warto poszukać ich nie tylko w lokalnych sklepach ze sprzętem wideo, ale także na serwisach aukcyjnych za granicą.

  1. Statyw

To pierwsza myśl, która przychodzi do głowy amatorowi filmowemu. Dostępne są różne wersje, od ministatywów biurkowych po bardzo stabilne, profesjonalne, o dużym zakresie wyciągu. Na szczęście do utrzymania telefonu wystarczy najprostszy, najlżejszy statyw wideo lub fotograficzny. Na Wasze potrzeby najlepszy będzie taki, który można wyciągnąć na wysokość ludzkiej twarzy przeciętnego człowieka (170 cm). Kosz takiego statywu nie powinien przekroczyć 50 zł. Dzięki temu obraz będzie statyczny, użycie go ma więc sens zwłaszcza wtedy, kiedy w obrębie jednego kadru dzieje się coś ciekawego.

Dzisiaj modne są jednak różnego rodzaju autoprezentacje (piosenka do kamery, sztuczka z kotem, dzielenie się opiniami z publicznością online). Jeśli jesteście sami i planujecie nagrać siebie, to rewelacyjnie sprawdzi się Huawei TalkBand B2 z opcją samowyzwalacza. Możecie wtedy ustawić kamerę na opcję selfie, a dzięki Huawei TalkBand B2 w prosty sposób uruchomicie nagrywanie.

  1. Stabilizacja


Kiedy chcemy poruszać się z kamerą, statyw zdecydowanie będzie nam to utrudniał. Potrzebujemy swobody ruchu i możliwości względnie płynnej korekcji położenia telefonu. Ponieważ smartfon jest lekki, najlepiej zacząć od prostej stabilizacji – rączki z uchwytem piankowym montowanej do mocowania telefonu. (ilustracje: http://bit.ly/1GPe7AJ). Ten prosty i poręczny system z pewnością przypadnie Wam do gustu podczas pracy z telefonem. Na rynku można też spotkać dużo wymyślnych stabilizatorów, które w zamyśle mają ustabilizować ruch i sprawić, że nasz spacer z kamerą będzie płynny niczym jazda na wózku kamerowym.

Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Telefony są za lekkie, aby dobrze obciążały takie systemy. Możecie eksperymentować, ale lepiej przejechać się deskorolką czy wózkiem z hipermarketu, niż udawać płynną jazdę kamerową z pomocą na przykład flycamów (ilustracja: http://bit.ly/1RDG6Uq).

  1. Jazda


Płynna jazda kamerowa to zawsze wielka frajda i dodatkowo fajny efekt. Na rynku dostępnych jest mnóstwo mocowań, które powstały z myślą o małych kamerach, które można przystosować do telefonu (ilustracja: http://bit.ly/1GBmn7M). Takie mocowania można montować na wózkach sklepowych, rowerach czy kaskach i skierować w dowolnym kierunku. Najstabilniejszym wyborem jest jednak samochód z przymocowaną specjalną przyssawką kamerową. Jak zawsze opcji do wyboru jest wiele. Wersja ekonomiczna to jedna wielka przyssawka z mocowaniem statywowym.

Polecamy jednak wersje trójprzyssawkowe (ilustracja: http://bit.ly/1jWZz8n), ponieważ nieraz zdarzyło nam się, że jedna z przyssawek odczepiła się podczas szybkiej jazdy. Trzy przyssawki zapewnią większe bezpieczeństwo, a przecież nikt nie chciałby stracić swojego telefonu. Taki sprzęt można zamieścić na samochodzie wszędzie tam, gdzie zmieszczą się przyssawki: na dachu, z boku drzwi, na masce. Kamerę można skierować zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz samochodu. Zanim zaczniecie kręcić, zastanówcie się dobrze, jakich ujęć potrzebujecie i gdzie przyssawka jest najbardziej potrzebna.

  1. Obiektywy

Czyli klimat w filmie. Zawsze warto mieć wybór, aby podczas samego kręcenia móc sprawdzić, jaka szerokość obiektywu robi lepsze wrażenie. Smartfony Huawei P8 mają bardzo wysoką rozpiętość głębi ostrości, można podejść bardzo blisko obiektu i uzyskać dobry efekt. Aby osiągnąć jednak wrażenie bardzo szerokiego kąta lub w przypadku małej głębi ostrości czy portretów, dłuższy obiektyw byłby bardzo pomocny. Na szczęście na rynku nie brakuje producentów różnorodnych dostawek z obiektywami, zarówno szerokokątnymi, jak i teleobiektywami. Wycieczka do sklepu i mały rekonesans zakończony trafnym wyborem zdecydowanie poszerzą Wasze możliwości.

Warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, aby móc eksperymentować i coraz bardziej świadomie korzystać z telefonu podczas kręcenia filmów. Jak sami zobaczycie, najtrudniejsze ostatecznie okaże się nie to jak kręcić, ale co… ;)
Ale to już zupełnie inny temat, często wymagający kilku lat życiowych doświadczeń. Życzymy Wam ich – zwłaszcza tych filmowych – każdego dnia!

 

Brak komentarzy pod artykułem. Skomentuj jako pierwszy!

Skomentuj